O łupkach od Centrum Łupka Hiszpańskiego – dachowego i elewacyjnego

Hiszpański łupek dachowy i elewacyjny

Hiszpański Łupek Naturalny Marcel

Marcel

Casper

Cabrera

Amica-Robema

Los Campos

Hiszpania jest na rynku jednym z największych światowych liderów w produkcji łupka dachowego i elewacyjnego. Znajdują się tu jedne z najlepszych pokładów łupka na ziemi. Ponad 90%
światowej sprzedaży łupka pochodzi właśnie z Hiszpanii. Jakość kamienia pochodzącego właśnie z tych kopalni potwierdzona jest przez lata. Dowodem tego jest fakt ciągłego istnienia
hiszpańskich kamieniołomów produkujących łupki, które pozostały jako jedne z niewielu na całym świecie.

Dawniej zagłębiem łupkowym była Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania, jednakże w chwili obecnej tylko garstka kamieniołomów w tych krajach wciąż funkcjonuje.
Hiszpański łupek kamienny jest produktem naturalnym, bez chemicznych dodatków. Pozyskiwany jest ze skał osadowych, które powstały w okresie Ordowiku około 480 – 510 milionów lat temu.

W tym okresie odkładały się drobnoziarniste masy mułu ilastego, które pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia doprowadziły do utworzenia się pokładów łupka setki metrów poniżej powierzchni ziemi. Płytki łupka dachowego są materiałem trwałym, zapierającym dech w piersiach. Trudno jest znaleźć materiał na pokrycia dachowe, który byłby choć w połowie tak trwały jak łupek. Stosowany jest na pokrycia dachowe już od ponad 2000 lat.

Łupek dachowy jest wyjątkowym materiałem, którego nie można porównać z żadnym innym pokryciem dachowym. Chodzi tu nie tylko o jego wydobycie czy produkcję, ale przede wszystkim o niepowtarzalny efekt wizualny na dachu. W obecnych czasach walory użytkowe łupka zostały w końcu docenione i są powszechnie znane, a skala jego zastosowań ciągle rośnie, nie mówiąc już o wzrastającej liczbie projektów, w których są oferowane.

Produkcja Hiszpańskiego łupka dachowego i elewacyjnego polega na wydobyciu bloków skalnych ze złóż znajdujących się w określonych częściach świata.
Następnie bloki te poddawane są wysokospecjalistycznej obróbce ręcznej, która w końcowym etapie prowadzi do powstania płytek łupka o określonym kształcie i rozmiarze, gotowych do ułożenia na dachu. Umiejętności, dbałość i entuzjazm rzemieślników pracujących przy obróbce kamienia prowadzą do uzyskania wspaniałego efektu końcowego o najlepszej jakości, jaką charakteryzują się właśnie hiszpańskie płytki łupkowe.